FAQ

Żwirki dla kotów

Najczęściej zadawane pytania​

Żwirek bentonitowy po wrzuceniu do toalety zachowuje się jak beton i może zatykać
kanalizację, dlatego nie nadaje się do spłukania w toalecie, podobnie jak żwirek silikonowy.
W trosce o środowisko nie zaleca się spłukiwania żwirków w kanalizacji.

W przypadku żwirków drewnianych i bentonitowych całkowitą wymianę żwirku i dokładne
wyczyszczenie kuwety zaleca się przeprowadzać raz na 7-10 dni Żwirki silikonowe można
wymieniać rzadziej po około 30 dniach. Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu z
kuwety stałych zanieczyszczeń.

Niektóre koty nie skorzystają z kuwety, jeśli jest nieposprzątana dlatego najlepiej sprzątać
kuwetę codziennie lub kilka razy dziennie. W przeciwnym razie koty mogą załatwić się obok
kuwety lub w zupełnie innym miejscu. Najlepiej sprzątać toaletę naszego pupila po każdej
jego wizycie. Jeśli wraz z odchodami usuwany jest żwirek, przy każdym czyszczeniu należy go
również uzupełnić aby był on na stałym poziomie.

Pupil musi się przekonać do nowego rodzaju żwirku, dlatego zmiana nie powinna być nagła.
Do kuwety ze starym żwirkiem należy sukcesywnie dosypywać nowy żwirek w ten sposób
stopniowo zmieniając proporcje między starym a nowym rodzajem żwirku, aż w końcu w
kuwecie pozostanie już tylko nowy żwirek.

Na bieżąco usuwać stałe nieczystości, a cały żwirek wymieniać zgodnie z instrukcją na
opakowaniu. Dobrym rozwiązaniem może być także zmiana żwirku na zapachowy.
Mocz nie wykastrowanych kocurów ma silny, nieprzyjemny zapach, który może być trudny do
zneutralizowania, dlatego często jedyną opcją jest kastracja kota. Szczegóły należy omówić z
lekarzem weterynarii.

Małe kocięta mogą zjadać żwirek oraz inne niejadalne przedmioty, ponieważ są ciekawe
świata i dopiero uczą się co jest jadalne, a co nie. Szybko powinny nauczyć się, że żwirek jest
po prostu niesmaczny.
Jeśli starsze koty zjadają żwirek, może to świadczyć o zaburzeniach na tle psychicznym lub
może to być wynik zaburzeń metabolicznych. Takie zachowanie należy skonsultować z
lekarzem weterynarii, by ustalić przyczynę i jak najszybciej pomóc pupilowi.

Silikonowy żwirek to niewielkie, przezroczyste lub kolorowe kryształki o porowatej
strukturze. Są one w stanie pochłonąć ilość płynu nawet 40 razy przekraczającą ich własną
wagę. Inne żwirki w kontakcie z kocim moczem rozpadają się bądź zbrylają. Żwirek silikonowy
pochłania ciecz do środka kryształków. Gdy żwirek silikonowy nie jest w stanie już więcej
pochłonąć wilgoci to znak że czas posprzątać kuwetę i wymienić żwirek na nowy.

Automaty Oranfresh

Najczęściej zadawane pytania​

Istnieje wiele znanych i uprawianych rodzajów pomarańczy dojrzewających o różnych porach i różniących się pewnymi cechami. Na potrzeby wyciskarek rozróżnia się podział na pomarańcze deserowe oraz sokowe. Oto kilka najbardziej popularnych odmian. Pomarańcza deserowa Washington Navel ma bardzo ładne, bezpestkowe owoce z „pępkiem” na szczycie.
Rubby Blood ma owoce wydłużone z czerwoną skórką, miąższem i sokiem. Hamlin to pomarańcza jasna, której owoc posiada średnią lub małą wielkość. Jest bezpestkowa (lub zawiera parę nasion), słodka, z małą zawartością kwasku, doskonała na soki. Salustiana to odmiana pomarańczy deserowych o słodkich, średnio-dużych, dobrze wybarwionych owocach, zawierających zwykle parę pestek. Pomarańcza Valencia to pomarańcza słodka przeznaczana głównie na soki, ponieważ jej owoce wykazują się najwyższą sokowością niż inne pomarańcze. Pomarańcze Valencia posiadają owoce o jasnopomarańczowym kolorze skórki. Skórka jest dość cienka, a sok ma dobrze zbalansowany słodko-kwaśny smak.
Odmiana Moro – jest najbardziej kolorową i „krwawą” z sycylijskich odmian pomarańczy, o czerwonym miąższu i skórce z jasnoczerwonym rumieńcem. Jej smak i aromat jest bardziej intensywny niż w przypadku zwykłych odmian. Owoc ten ma charakterystyczny, słodkawy smak z nutą malin i goryczki. Tarocco – jest to średniej wielkości owoc, słodki, soczysty i aromatyczny. Odmiana szczególnie popularna we Włoszech. Posiada cienką pomarańczową skórę, która może lekko się przebarwiać na czerwono. Miąższ ma kolor pomarańczowo- czerwonawy. Najczęściej jest to odmiana bezpestkowa; Sanguinello – skórka ma pomarańczowy kolor, delikatny miąższ i słodki smak, zdecydowanie mniej intensywny niż smak Moro. Jest to najdelikatniejsza ze wszystkich odmian. Pomarańcza ta jest doskonała do jedzenia w całości jak i w postaci soków.

Kalibracja to termin stosowany do określania wielkości owoców. Im niższa kalibracja tym owoc będzie większy. Kalibracja owoców dedykowanych do naszych wyciskarek mieści się w przedziale od 60 do 90 w zależności od modelu wyciskarki.

Generalnie nie powinno się stosować pomarańczy deserowych ponieważ posiadają grubszą skórkę w porównaniu do pomarańczy sokowych.
Poprzez fakt posiadania większej ilości pestek, owoce deserowe nie zostają dociśnięte do końca, przez co część miąższu pozostaje, a wydajność maszyny spada.

W przypadku maszyn nablatowych przyjmuje się czyszczenie do kilku godzin od momentu ostatniego użycia maszyny. Wszystko zależy od dodatkowych parametrów takich jak temperatura i wilgotność powietrza. Zabieg jest zalecany z powodów higienicznych – by uniknąć pojawienia się muszek owocówek. Maszyny vendingowe mają wbudowany system samoczyszczący, który jest uruchamiany automatycznie po wcześniejszym ustawieniu ilości przygotowanych soków.

Wyróżniamy się opatentowanym i jedynym na świecie systemem wyciskania owoców VSS, który oddziela olejki oraz gorycz skórki pomarańczy od soku. Klasyczna sokowirówka mieli owoce łącznie ze skórką, jeśli nie zostały wcześniej obrane. Wyciskarki Oranfresh precyzyjnie wyciskają sok z miąższu owoców produkując pełnowartościowy sok bez utleniania witamin.

Sok ze schłodzonych owoców będzie smakował dużo lepiej, a ponadto uzyskamy go więcej niż gdybyśmy użyli tych samych produktów w temperaturze pokojowej. To dlatego, że po schłodzeniu włókna owoców i warzyw są twardsze i przy wyciskaniu dają więcej soku w porównaniu do bardziej miękkiego/nie schłodzonego owocu. W związku z tym zalecamy, aby
schłodzić wszystkie składniki przed ich użyciem w wyciskarce Oranfresh. Dodajmy, że oferowane przez nas maszyny vendingowe chłodzą owoce w trybie ciągłym.

Obsługa wyciskarki jest bardzo prosta i intuicyjna. Przed jej użyciem wystarczy jedynie wrzucić owoce do kosza zasypowego i przycisnąć guzik start. W zależności od rodzaju maszyny, istnieje możliwość ustawienia pracy ciągłej lub dopasowania ilości wyciskanych owoców do odpowiednich porcji soku.

Sok przygotowany w wyciskarce z powodzeniem można przechowywać w lodówce do 24 godzin.

Nie. Wyróżniamy różne barwy pomarańczy od jasnopomarańczowych, czy wręcz żółtych przez intensywny pomarańcz aż do koloru czerwonego. Sycylijskie odmiany Moro, Tarocco i Sanguinello wyróżniają się intensywnie czerwoną barwą miąższu i są one pełnowartościowymi owocami.

Owoce pomarańczy są zasobne w witaminę C. Tarocco ma jej najwyższą zawartość spośród wszystkich czerwonych odmian. Witamina C pełni w organizmie wiele różnorakich funkcji – od wzmacniania odporności, przez ułatwienie wchłaniania żelaza po zwiększenie elastyczności skóry i naczyń krwionośnych. Razem z innymi przeciwutleniaczami (których szczególnie dużo jest w pomarańczach czerwonych) pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które negatywnie wpływają na stan skóry i przyśpieszają proces starzenia. Beta-karoten, będący prekursorem witaminy A, pośrednio wpływa na wzrok, zaś hesperydyna zawarta w pomarańczach w znacznej ilości ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Korzystne działanie na serce wywiera również występujący w cytrusach potas. Antocyjany, którwyróżniają sycylijskie pomarańcze spośród popularnych, pomarańczowych odmian,
pozytywnie wpływają m.in. na układ krążenia. Ich wysoka podaż działa przeciwzapalnie, antyagregacyjnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne.